SITECITY

SiteCity
Architektura SiteCity

AKTUALNOŚCI

Z myślą o restauracjach.
Beyond.pl - partnerem technologicznym SiteCity.
Rozpoczęliśmy naszą działalność.

NEWSLETTER

Zamów bezpłatnie newsletter SiteCity. Wprowadź swój e-mail:

ArchitekturaSiteCity

System SiteCity reprezentuje nowe podejście do zarządzania stronami. W miejsce typowego panelu CMS, modyfikacje dokonywane są na żywo, podczas oglądania strony. Poniżej została opisana architektura systemu zarówno z punktu widzenia operatora systemu jak i internauty, który widzi końcowy efekt pracy.

Ponieważ treść na stronach ma być łatwa do zmiany, konieczne jest rozdzielenie warstwy prezentacji od warstwy danych.

Rozdzielenie tych warstw daje także możliwość ponownego użycia raz stworzonych elementów, ponieważ warstwa prezentacji nie jest związana z konkretnymi danymi, a dane nie są związane z konkretnym wyglądem strony.

Strona została więc podzielona na dwie warstwy :

  • szablon graficzny - kod HTML, który odpowiada za wygląd oraz organizację strony. W obrębie szablonu graficznego może występować zero lub większa ilość kontenerów, czyli miejsc, w których twórca szablonu graficznego przewidział wstawienie danych. Pojedyńcza strona składa się z jednego szablonu graficznego. System SiteCity zawiera w sobie wiele gotowych szablonów (szat) graficznych, można także użyć konkretnych szablonów stworzonych specialnie na potrzeby klienta.
  • obiekty (moduły) - są to pojedyńcze elementy, które odpowiadają za wyświetlanie konkretnych informacji. Nie zawierają one (lub zawierają minimalną ilość) kodu HTML, który może narzucać sposób prezentacji danej informacji. Obiekty są wstawiane w kontenery w szablonie graficznym. Pojedyńcza strona może zawierać zero lub więcej obiektów.

Operator

Operator łączy się z panelem administracyjnym przez przeglądarkę www. Za pomocą panelu wykonuje różne modyfikacje (np. dodaje treść, obrazek czy umieszcza film) bezpośrednio na stronie. Jest to obsługiwane przez różne moduły systemu, które przesyłają dane bezpośrednio do rdzenia systemu WDEV. Dane te są następnie zapisywane w bazie danych, a zaaktualizowana strona (po modyfikacji) jest zwracana operatorowi do dalszej obróbki.

Internauta

Gdy internauta odwiedza serwis www za pomocą przeglądarki łączy się z serwerem www. Serwer www przekazuje żądanie strony do rdzenia systemu WDEV. System analizuje żądanie, pobiera właściwe dane z bazy danych, wybiera odpowiedni szablon graficzny i łączy szablon z danymi tworząc stronę www (np. taką jaką w tej chwili oglądasz). Strona jest przesyłana do serwera, a następnie zwracana przez serwer www i wyświetlana w przeglądarce na ekranie internauty.

DiagramSiteCity

Architektura SiteCity CMS